Як дешево подорожувати по Європі

Як дешево подорожувати по Європі


Цей звіт написаний в першу чергу як мануал для самостійних мандрівників. Я спеціально не буду описувати цікаві місця та викладати купу фото (це легко знайти в інтернеті), натомність більше уваги буду приділяти організаційним моментам.
 
Звіт охоплює дві поїздки :
 
в березні 2010 на 10 днів : 
 
Краків-Освєнцим-Величка-Гданськ-Сопіт-Мальборк-Квіздін-Грудзьонзд-Хелмно-Торунь-Вроцлав-Гьорліц-Дрезден-Будапешт-Естрегом-Братислава-Відень-Варшава
 
та в квітні-травні 2010 на 24 дня :
 
Краків-Стокгольм-Берлін-Санкт-Морітц- Ретійська залізниця - Лекко - Мілан - Інтерлакен - Люцерн - Лінц - Відень - озеро Блед - Трієст - Рим - Генуя - Лазурне узбережжя - Марсель - Париж - Фюссен - Мюнхен - Прага - Карлштейн - Плзень - Чеське Будейовице - Голасовіце - Чеський Крумлов -Телч - Омолоуц - печера - Кутна Гора - Штрба -Татранські залізниці - Левоча - Спішський град - Кошице
 
 
 
1. Візи і перетин кордону
 
Кожне консульство має свої правила для отримання віз - одні приймають бронювання по інтернету без передоплати, інші вимагають повну передоплату та орігінали ваучерів. 
 
По власному досвіду та досвіду друзів в Києві до "добрих" консульств відносяться : Польша,Норвегія,Австрія,Голландія,Швеція , до "злих" Німеччина,Чехія,Іспанія.
 
Але порядку у консульствах річ дуже мінлива тому краще подзвонити заздалегідь в консульство і спитати про потрібний перелік документів.
 
Маючі візу будь-якої з країн Шенгенської угоди ви можете вільно пересуватись по всім країнам-членам угоди

Увага!   

Наявність візи не гарантує що ви вдало перетнете кордон. На кордоні треба мати з собою весь пакет документів : медичну страховку, бронювання готелів, кредитну картку з випискою з банку або готівку в необхідній кількості. Дізнайтесь про це при отриманні візи в посольстві.

При перетині кордону треба дотримуватись митних правил (як України,так і країни куди ви їдете). Читайте в інтернеті. Іноді в перелік заборонених в ЄС можуть потрапити цілком звичні для нас речі (наприклад мясна продукція) 

Контролю на кордонах  між країнами Шенгенської угоди не існує,тобто кордон можна перетинати в будь-якому місці. 

 
 
2. Транспорт
 
Під час нашої поїздки ми використовували літаки, поїзди,автобуси і два рази навіть проїхались автостопом.
 
а) Літаки 
 
В Європі широко поширена практика лоу-кост авіації. Це значить що квиток на літак коштує дуже дешево ( від 5 євро якщо купувати по акціям заздалегідь).
 
 Але при цьому треба додатково платити за багаж, літають лоукости іноді в неосновні аеропорти від яких ще треба заплатити непогані гроші за дорогу до міста, не гарантують стиковки , часто запізнюються,відміняють рейси,  змінюють розклад (особливо Wizzair). 
 
Наприклад аеропорт Стокгольм-Скваства  знаходиться у місті Норчепінг , від якого до центру Стокгольму  їхати 1.5 години та 10 євро. 
 
Т.як багаж треба оплачувати додатково то ви можете взяти з собою в салон лише один рюкзак невеличкої ваги та розмірів. При чьому наприклад рідини,гострі предмети тощо не дозволені для перевозу на борту літака. В такому випадку треба купувати додатково місце багажу. По досвіду, на трьох людей для поїздки на 24 дні достатньо купити одне багажне місце. 
 
Але в чьому можно бути певним так це в безпеці польоту - лоукост-авіакомпанії зазвичай експлуатують нові літаки і на надійності не економлять .
 
Найнижча ціна зазвичай буває за місяць- двадо вильоту (не так як у класичних авіакомпаній де треба купувати за півроку!).Ну і купувати більше ніж за три місяці теж не раджу,розклад може змінитись. За тиждень до вильоту ціна може як у класичних 
авіакомпаній. Ще бувають дуже цікаві акції - просто раз на тиждень заходьте на сайти авіакомпаній читайте новини. 
 
Загальні сайти де можно шукати варіанти :
 
Чудовий сайт де можно підписатись на розсилки спецпропозицій лоукостів
 
Три найбільших авіаперевізника перевізника : 
http://www.wizzair.com/ (літає з Києва та Львова)
 
Ще для України цікаві компанії
http://www.flypgs.com/  (турецький лоукост, літає з Харкова в Стамбул і далі по Європі ,Турції )
http://www.carpatair.com/  (румунська компанія з нормальними цінами,літає з Львова та Одеси )
http://www.germanwings.com/  (німецький лоукост,літає з Києва в Кельн) 
 
Часто ще бувають акції класичний авіаперевізників (Аеросвіт,МАУ та інших). Краще всього просто підписатись на їх розсилку
 
 
Оптимальний метод пошуку лоукостів на потрібну дату  на конкретний маршрут: 
а) зареєструватись на http://www.myairdeals.com та підписатись на потрібну розсилку
б) на сайті http://www.flylowcostairlines.org знайти перелік авіакомпаній які літають в потрібному напрямку 
 
Як і за скільки доїхати в аеропорт.
 
Уважно читайте про всі додаткові збори, онлайн-реєстрацію, правила по перевезенню багажу тощо! 
 
Окрім того, вам треба бути в аеропорту за годину-півтори  до рейсу, здавати багаж, проходити особистий контроль і т.д.
 
Резюме - дешево,швидко але ненадійно і напрягає (контролі в аеропорту,чекання в залі вильоту тощо)  .
Оптимально для відносно далеких перельотів,там де можно проїхати за ніч в поїзді я б краще радив поїзд. 
Або коли вже не лишилось дешевих квитків на поїзд і літак допоможе зекономити. 
 
 
б) Автобуси
 
Основний сайт далекобійних автобусів по Європі http://eurolines.eu/ Цей сайт обєднує багатьох європейських перевізників. 
Зазвичай регулярний тариф на автобуси дешевше ніж на поїзди. Також є акції. Автобуси комфортабельні, з туалетами,кондиціонерами та стюардесами. 
 
Але все таки раджу використувати поїзди - при грамотному плануванні це не дорожче, але набагато комфортніше.
 
По окремим країнам іноді централізований розклад є на сайті залізних дорог (Німеччина, Австрія,Швейцарія), іноді на окремих сайтах (Чехія(http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/),Польща (http://www.e-podroznik.pl/),Словаччина (http://cp.atlas.sk/vlakbus/spojenie/) ), іноді його немає взагалі. 
 
Міжміські автобуси на невелику відстань чи приміськи автобуси і їх розклад краще дивитись на офіційних сайтах конкретного міста чи регіону. (на ці сайти легше всього вийт через відповідномовну вікіпедію)

Резюме - їхати довго сидячи на одному місці це  для мазохістів.
 
в) Залізничний транспорт
Найкращий варіант. Якщо грамотно планувати то дешево та  комфортно 
 
 
г) Прокатний автомобіль
 
В Європі це один з найзручніших варіантів подорожі – недорого, відносно комфортно , можливість побувати в важкодоступних громадським транспортом містах,тощо.
 
З мінусів – в поїздах комфортніше,особливо при переїздах на більші відстані, треба шукати і  платити за парковку,  є багато «підводних каменів» при оформленні автомобіля.
 
Зазвичай, ціни в великих  міжнародних авто прокатників ( Hertz та інші) вище ніж у локальних, тому оптимальним варіантом буде шукати саме місцеві контори.
 
В повну суму проката може входити  окрім вартості самого прокату  : гроші за «набуття » та «повернення » автомобіля, гроші за «набуття» та «повернення» в неробочий час, за користування GPS, за «повернення» автомобіля в іншому місці або країні, страховка, виїзд за кордон, додатковий водій тощо. Дуже часто ці «додаткові опції» складають більше половини від всієї суми.
 
Зазвичай, прокатні фірми вимагають лишити «депозит». Це може бути або готівка, або вони тимчасово блокують якусь суму на кредитній картці (після повернення автомобіля її розблоковують).
 
Тому до процедури оформлення прокату підходьте дуже уважно та відповідально! Перед тим як бронювати уважно подивіться на загальну суму та узгодьте питання депозиту!
 
Аби керувати автомобілем достатньо звичайного українського посвідчення водія.
 
Правила паркування в різних країнах  і містах свої, тому уважно читайте те що написано на паркоматах. В нічний час і в вихідні часто парковка безкоштовна. Але лише там де про це написано. Правила паркування порушувати не варто – штрафи суттєві і контроль ведеться. Наприклад нам заблокували колеса в польському місті Торунь в 9 вечора за неправильну парковку (заїхали колесами на тротуар). 
 
Також можуть бути інші «підводні камені» в правилах (аби їздити по автобанах  потрібно купувати спеціальні дозволи,  в деяких країнах треба додатково платити за використання зимової гуми тощо). Швидкісний режим теж не варто порушувати – усюди камери, і штраф може бути знятий з вашої картки (на якій блокували «депозит») навіть через півроку після поїздки.
 
Ми брали на прокат автомобіль в Чехії на 3 дні та в Польщі на день.
 
В Празі користувались фірмою http://www.rental-cars.cz./ - власниця фірми родом з України, володіє російською мовою, нормальні умови і ціни. Всім рекомендую! 
 
В Польщі користувались послугами http://www.express.pl/ - теж без проблем. Вчасно доставили автомобіль вранці під хостел а також забрали вночі в іншому місті.  

Резюме - іноді єдиний варіант аби подивитись деякі цікаві місця. Але їхати більше 3-4 днів автомобілем вже буде виснажливо. Тому краще комбінувати з поїздами та літаками

д) Автостоп
 
 
Той хто має достатньо часу може пересуватись по Європі автостопом. Беруть там добре,краще ніж у нас. Мій віденьський знайомий проїхав 11 країн за 10 днів від Стокгольма до Відня! Т.як усюди автобани то стопити там краще всього на заправках. На регіональних трасах як і  у нас - на виїзді з міста. Може допомогти табличка з назвою міста куди ви їдете. 

Але автостоп - це рендом. Наприклад в Польщі з Освєнцима в Краків ми чекали на машину 15 хвилин, а в Словаччині з Лєвочі до Спішського Граду десь 1 годину, а від Спішського Граду до  Попраду за 1.5 години ніхто так і не спинився.


Щодо запізнення транспорту. Автобуси і літаки запізнюються регулярно, більш-менш по розкладу їздять поїзди. В Італії по розкладу не їздить напевно нічього, все ідеально - в Швейцарії.     Приклад планування поїздки : Київ-Прага
 
3. Міський транспорт 
 
Міський транспорт в Європі складається з автобусів,метро,трамваїв, міської електрички та подекуди тролейбусів та фунікульора. Такого “прогресивного” виду транпорту як “ маршрутка” в цивілізованих країнах немає. 
 
Всі види міського транспорту інтегровані між собою і  діє єдиний квиток.
 
Міста поділені на зони і квиток (проїздний) дає право їздити лише в тій зоні на які він валідний. 
 
Зазвичай,  базовий  квиток діє не на один вид транспорту як у нас, а на маршрут, тобто  дає право користуватись будь-якими видами міського транспорту протягом певного проміжку часу аби доїхати в потрібний пункт призначення. 
 
Теоретично ви не можете по одному квитку проїхати туди-назад (навіть якщо вкладетесь у час), але практично контролеру взяти штраф з вас за це буде дуже важко. 
 
Є і інші квитки  : базові ( на 15 хвилин чи на 5 зупинок, без права пересадки тощо), групові (один квиток  групу від  2 до 5 людей), проїздні на день, три дні тощо. Є квитки які окрім транспорту дають право на відвідання музеїв. 
 
Уважно дивіться ціни і вибирайте потрібний вам варіант. Наприклад в Мюнхені груповий квиток вийшов дешевше ніж 2 одиночних.
 
Квитки можно купити у автоматах, або у кіосках (залежить від країни).  Водії можуть продавати   квитки лише в маленьких містах, в великих вони цим не займаються.  Іноді стоять автомати з продажу квитків всередині транспортних засобів. 
 
Квиток треба відразу валідувати ( знайти в салоні електроний компостер, який виб’є на квитку дату та час валідації).
 
В метро, якщо немає турнікетів, це треба робити в спеціальних валідаторах які стоять або в салоні, або на вході на станцію. 
 
Контролери зустрічаються (навіть вночі), штрафи великі – тому ризикувати проїхати зайцем не варто.
 
Транспорт ходить за розкладом ( і майже завжди його дотримується,окрім Італії)  , подивитись його можно на зупинках, в інтернеті та спеціальних брошурах,які можно брати на станціях або в інформаційних центрах.
 
Нумерація спільна  (не так як у нас окремо всі види транспорту). Вночі діють спеціальні нічні маршрути (часто зі своїми правилами оплати проїзду)!
 
Зазвичай, у фірми яка відповідає за міський транспорт є свій сайт де можно знайди як проїхати між двома пунктами (при пошуці там враховується розклад та пересадки).
 
Метро – зазвичай неглибокого залягання, часто на одній платформі можуть відправлятись поїзди в різних напрямках ,уважно дивіться на електроних табло аби не сісти в непотрібний поїзд.
 
Міська електричка (S-bahn) на карті позначається літерою S (в Парижі RER)   для пересічного туриста майже не відрізняється від метро ( в центрі міста ходить так само під землею, спільні станції з метро тощо). Але перегони між станціями ,зазвичай , довші і тому міською електричкою виходить іноді швидше ніж метро
 
Трамвай — основний наземний вид транспорту .  Бувають як і надсучасними, так і старими (як у нас), але у доброму стані.  Він їздить або по відокремленій смузі, або по спеціальним пішохідно-трамвайним зонам ( у центрі). Навіть там де  трамвайні колії суміщені з автомобільною дорогою, то трамвай має пріоритет і майже не стоїть в пробках.
 
Автобус,тролейбус —часто їздять по окремим виділеним смугам , тому теж уникають пробок.
 
Двері теж, у більшості випадків, неавтоматичні — тобто аби зайти і вийти треба натиснути кнопку або смикнути за ручку.
 
4.Житло
 
Найзручніший варіант — це хостели. Хостел — це молодіжний гуртожиток де в одній кімнаті можуть жити від 2 до 14 людей. В хостелах зазвичай є кухня (де можно приготувати якусь їжу), камера схову (де можна лишити цінні речі), бездротовий  інтернет. Іноді може бути компьютер для доступу в інтернет,телевізор тощо. Само собою в хостелах є душ і видають комплект білизни.
 
Сайт де краще дивитись — http://www.hostelword.com
 
В вартість проживання іноді може бути внесений сніданок  - зазвичай це типовий європейський ,тобто якісь пластівці з молоком, іноді бутербродик тощо
Час виселенння\заселення — зазвичай 12 година, але можуть бути і інші,дивіться в умовах на сайті.

Також зверніть уваги чи працює рецепція 24 години (тобто чи можна туди заселитись глубокої ночі або раннього ранку )
 
При бронюванні на сайті тип кімнати Private означає що ви повинні викупити всі ліжка в цьому номері  (тобто що там буде лише ваша компанія), Dorm  - що це загальна кімната. 
 
При бронюванні через сайт береться 10% передоплати. 
 
Великі плюси хостелів : 
а) У хостелах завжди купа молоді з усього світу , при бажанні можна цікаво поспілкуватись
б) На кухні можна приготувати собі їжу,чим зекономити гроші
 
 
Інший варіант — готелі. Прімарі сайт тут booking.com.

Бронювання готелів тут безкоштовно за наявності кредитної картки .
Іноді бувають випадки що готель блокує тимчасово якусь суму грошей з вашої картки.
Тому краще використовйте для цього “порожні” картки без грошей.
 
Готелі (особливо в Східній Європі) можуть виявитись ненабагато дорожче чим хостели, тому якщо вас 2-3  то це непоганий варіант.
 
З мінусів що там не так весело і немає кухні. Але спокійніше. Ну і ясна річ що готелі дешевше аніж в Україні (взагалі Україна по цінам в кафе,житлу,супермаркетах — більш дорога ніж інші країни Східної Європи)
 
Третій варіант - “вписки” . Couchsurfing.org вам в допомогу! По суті це соціальна мережа для людей,які подорожують самі і бажають допомогти іншим в цьому! Більше інформації - на сайті. 
 
5.Мова і місцеві мешканці
 
Для поїздки достатньо знати англійську мову на базово-середньому рівні та базові слова місцевих мову. Зазвичай молодь знає англійську на базовому рівні усюди.
З старшим поколінням як де. В Швеції легше, в Італії,Німеччині та Франції її можуть не знати навіть касири на вокзалі, контролери в поїздах  тощо. 
 
Вказівники часто дублюються англійською. В Парижі ,Прагі та інших "заїжджених" місцях можуть зрозуміти і російську.

Ну і людина яка володіє українською мовою без проблем може знайти спільну мову з носіями польскою чи словацькою мови за рахунок схожості мов. В Чехії і Словенії так не вийде. 
 
Люди в Європі  в більшості своїй привітні до туристів і при необхідності підкажуть куди і як пройти. Але не треба цим зловживати, в Європі все просто - усюди купа мап, самим зорієнтуватись не складно.
 
Ну і не треба очікувати в Європі такої гостинності як в деяких "диких" країнах, ніхто до вас сам підходити не буде (окрім бомжів та попрошаєк)

В правоохороних органах переважна більшість теж культурні освічені люди (не так як у нас) тому проблем від них не буде (якщо ви нічього не порушували), а навпаки - до них можна звернутись по допомогу.  Іноді (особливо на кордоні "старих" та "нових" шенгенських країн) буває вибіркова перевірка документів , але тепер , після прирівняння довгострокових національних віз до шенгенських кількість цих перевірок буде постійно зменшуватись. 


 
6 Гроші

Найзручніший варіант — єврова кредитна картка. Єврова аби не бралась комісія за конвертацію (ясна річ що в Польщі чи Чехії де є своя валюта комісія все рівно буде). Але можна і баксову, і гривневу.  Кредиткою усюди можна розраховуватись в кафе, музеях, супермаркетах касах. А в Швеції,наприклад, кредиткою можна платити усюди. За 1.5 днів там шведських крон ми в руках так і не тримали.
 
Знімати гроші з банкомату невигідно — по перше там непогана комісія, по друге мінімальна комісія складає непогану суму (тому якщо знімати то вже краще багато) . Але іноді це єдиний варіант. 
 
Міняти гроші в кожній країні по своєму ,зазвичай це банки та спеціальні обмінні пункти. В Чехії та Угорщині розповсюджені махінації з обміном валюти тому при обміні чітко питайте скільки вам дадуть у місцевій валюті  грошей!
 
7 Їжа 
 
В Західній Європі ціни в кафе дорогі ( на рівні київських пабів), в Східній дешеві (на рівні,або трохи вижче ніж київських мереж а-ля “Пузата Хата”) .
 
Під час своєї поїздки ми харчувались в Західній Європі за схемою : вранці сніданок в хостелі чи вписці з продуктів з супермаркета, вдень перекус в місцевому фастфуді, ввечері аналогічно сніданку.

В Східній Європі ціни дозволяються повноцінно харчуватись 2-3 рази на день  в кафе. В Чехії суп коштує 1 євро, пиво 1 євро, порція мяса з гарніром 3-4 євро. 
 
Порції в Європі великі, як 1.5-2 наших. Якщо замовляєте наприклад шніцель то це буде шніцель на півеликої тарілки а не маленький шматочок як у нас. Ну і ціни в кафе в центрі та околицях різняться не так сильно як у нас, тому можно сміливо їсти в центрі міста :)

Бокал якісного пива в Чехії в кафе 1 євро, в Польщі 1.5-2 євро, в Німмечині 2.5 — 3.5.
 
Є заклади типу “буфет” де ти або береш їжу на вагу, або платиш за вхід і їси скільки хочеш. 
 
Їжа в супермаркетах на рівні як у нас, а якщо брати акційне то навіть дешевше.Плюс великі мережі мають свої торгові марки які при гарній якості мають низку ціну.
Наприклад в Австрії чи Німеччині ми купували шніцель на підсмажку по 3-4 євро за кіло, в Польщі сир і ковбаси в 1.5 рази дешевше ніж у нас,тощо. Також великий вибір напівфабрикатів класу “постав в микрохвильову пічку на 15 хвилин”. А от хліб відчутно дорожче чим у нас.  Пиво в супермаркеті можна купити за 0.5-1.5 євро , пляшка нормального вина 2-3 євро.

В маленьких магазинах (наприклад на заправках)  ціни можуть бути в 1.5-2 рази вижче ніж у супермаркетах. 


 
Великі дешеві торгові мережі — Lidl, Tesco, Billa. В Франції є Auschan.
 
В кожній країні є свій місцевий смачний фастфуд:
 
В Польщі “запєканка” - довга (до півметра)  дуже смачна булка  з сиром ,грибами і іншими начинками на вибір. Коштує 1.5-2 євро в залежності від розмірів та начинок. 
 
В Чехії - “смажений сир” - гамбургер чи хліб з смаженим сиром. Дуже смачно! Ну і різноматні ковбаски під пиво. Коштує десь 1 євро
 
В Німеччині і Австрії — кебаби і донери . Турки тримають невелички заклади (3-6 столиків) , де можна швидко і смачно поїсти турецьку кухню. Коштують донери і кебаби 2.5-3.5 євро, але це велика булка (лаваш) з купою мяса,овочів,картоплі грибів. Аби наїститись дорослому мужику цілком вистачає одного донера. Можно брати з собою ( завертають у фольгу) . Ще іноді зустрічається такий пережиток минулого як сосиски які смажать на вулиці та продають з гірчицею та кетчупом. Коштує класна смачна сосика 1-2 євро! 
 
В Італії — піцца на вагу. Кілограм смачної піцци коштує в маленьких піццеріях  7-10 євро.
 
В Франції — мережа ресторанів самообслуговування Flunsh
 
 
 
 
 
 
 
Алкоголь
 
В Європі висока культура вживання алкоголю тому кожна країна має свої власні історичні смачні алкогольні напої а не банальну горілку як у нас та в Росії.
В Польщі - “Wodka zoladkowa” (травяна настройка) 
В Чехії - “Фернет” та “Бехеровка”, смачне моравське вино та само собою пиво
В Словаччині -“Demanovka” (травяний лікер) 
В Німеччині ясна річ пиво
В Угорщині - “Unicum” (лікер) 
В Італії та Франції — смачне дешеве вино. В Франції ще дуже смачний і дешевий сідр.
 
Вживати алкоголь в громадських місцях теоретично не можна, але у Німеччині чи Чехії ніхто не зробить вам зауваження якщо ви в поїзді будете потягувати пивко,милуючись в вікно на чудову природу, або якщо в Італії розіпьєте пляшечку вина на березі моря, або у Франції засмакуєте сідр дивлячись на Ейфелеву вежу.
 
8 Інше
 

 
Найкращий путівник — Lonely Planet. Там є адреси хостелів, кафе, музеїв (з годинами роботи), описи цікавих місць.

Ще незамінна річ в поїздках — ноутбук. Завдяки наявності  Wi-Fi завжди можна знайти потрібну інформацію. Сам  Wi-Fi можна шукати в кафе, на вокзалах. Або просто сісти в центрі міста на лавочку — в сусідніх будинках напевно що буде якась незакрита мережа.  Особливо біля великих готелів. 

Душ можна прийняти на деяких вокзалах, знайти легше всього спитавши в віконці "information" на вокзалі.

Обовязково візьміть з собою антибіотики та аналогічні сильні ліки. В Європі це лише за рецептом.

Також не зайвим буде маленький замочок з ключиком, іноді в хостелах не вистачає замків для камер зберігання цінних речей.

Я завжди беру в поїздку якісь сувеніри з України (шоколадки,цукерки,горілка,магніти на холодильник тощо). Аби подарувати людям які допомогли у поїздці (підкинули автостопом , "вписали"  тощо).

Розетки усюди стандартні, перехідників брати не треба. 

Якщо ви збираєтесь відвідати декілька країн під час поїздки то оптимальний варіант по мобільному звязку - туристичні сім картки. Наприклад "Гудлайн" або "ТревелСІМ". З цими картками у вас вхідні будуть безкоштовні по всім країнам Європи.
Або можна купувати місцеві сім-картки. 


 
Музеї  працюють зазвичай окрім понеділка,але бувають і вийнятки. 
Ціни на вхід в музеї недешеві (5-10 євро). Але завжди можна зекономити — студентські картки ISIC, псевдостудентська EURO26. Оформити їх я раджу в обовязковому порядку, вони врятують вам не один десяток євро. Є картки які обєднують відвідання музеїв і проїзд в міському транспорті. 
В музеях розповсюджені аудіогіди,є камери схову та туалети. 

 
Усюди в містах та містечках є інформаційні центри — їх легко знайти орієнтуючись на літеру I . Там вам дадуть безкоштовні мапи міста,міні-путівники, інформацію о музеях та інших цікавих містах. 

В Європі люди себе поважають, тому магазини  (навіть великі) закриваються о 6-7 вечора і цілодобовий магазин знайти важко. І в неділю вони можуть не працювати. Тому враховуйте це !  Трохи легше в цьому плані в Східній Європі. 

Також в вихідні дні різько зменшується кількість транспорту (міжміських автобусів,поїздів).

В Італії та інших південних країнах є "сієста" - велика обідня перерва

Усюди в цікавих розкручених місцях толпи організованих туристів (російських та китайських\японських). Або вони вам не заважали є три варіанти :
1) Дивитись місто вранці поки вони сплять по готелям
2) Дивитись вночі коли вони валяються пьяні в готелі або сидять по барам
3) Звернути з центральних вулиць.Ефект вражаючий! 
 
 
В наступних частинах буде короткий  опис поїздок. 
 

Comments: