Стрипа-Дністер 2008

Звіт про сплав по річкам Стрипа і Дністер

27.04 - 3.05.2008 р.

1.Географія.
Стрипа

Стрипа - ліва притока Дністра. На ділянці, по якій ме будемо сплавлятися всі берега лісисті, немає жодного села. Від Бучача до Дністра ріка пливе мальовничим каньйоном. Середня ширина 20-30 метрів. Глибина від 20 см. і більше. Швидкість течії 7 км/год(в паводок), у руслі зустрічаєтся каміння.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДністерДністер - одна з найбільших рік України. 1/3 маршруту проходитими по відомому, надзвичайно красивому дністровському каньйоні.
Лісисті кручі здіймаються схилами на 200-300 метрів над водою. Особливо вражає сутінкова краса і тиша. Сіл мало,
хоча далі стає більше. Середня ширина 200 метрів. Глибина 2 м. і набагато глибше. Швиткість течії 3-4 км\год.
Якщо не рахувати непрохідних гірських і застійних полісських рік, то на маршруті є найдовша ділянка в Україні без жодного села на
березі річки - 40 кілометрів. Маршрут:
Бучач-Дністер 36км., каньйон стрипи
Стрипа - Заліщики 48 км., каньйон Дністра
Заліщики-Хотин 110 км., частина про переваги якої буде йтися далі.2.Водоспади.

На маршруті на диво багато водоспадів.На Стрипі: каскадний водоспад перед с. Русилов, каскади за селом, водоспад у с.Хмелева і безліч невеличких інших. І, нарешті, на Дністрі одна із головних окрас маршруту - найбільший рівнинний водоспад України Джуринський.

3.Геологія(печери)

Однією з характерних природних особливостей Тернопільської області є карстові печери. Великі і малі, вони пронизують гіпсові та вапнякові товщі, створюючи складні підземні лабіринти й вертикальні колодязі. Найдовші і найгарніші з них знаходяться у Борщівському районі, вздовж якого ми будемо пропливати 40-50 кілометрів. Найбільш цікавими і найбільш таємничими та привабливими є гіпсові гіганти: надзвичайно гарна "Озерна"(120 кілометрів ходів), відома вам "Млинки"(28 км.), Кришталева(23 км.) і, звичайно, найдовша в Євразії, друга за величиною в світі - печера "Оптимістична"(217 кілометрів ходів). Всі вони знаходяться в 2-3 годинах ходи від Дністра.

4.Історія.
Починається все, ще до виходу на воду. В 200-х метрах від запланованого місця стапелю знаходятся руїни Бучацького замку(14 століття). Через кілька кілометрів невелика фортеця біля с. Жизномир. А на Дністрі просто рай для поціновувачів історичних пам'яток. За устям Стрипи, якщо піднятися невиликим мальовничим ми дійдемо до оточеного з трьох боків долиною невеликого потоку, залишків могутнього бастіонного замку Чарторийських, що будувався з початку XVІІ ст. Далі по маршруту фортеця в Червонограді. Міста такого зараз вже нема, але за Галицько князівства це була могутня фортеця. Напступні 100 кілометрів ще кілька не менш значущих споруд. І на завершення окраса маршруту відома Хотинська фортеця.


В цьому звіті не буде як такого опису сплава чи щоденника. Моя мета показати читачу ріки Стрипу і Днестер у всій своїй красі. Дати зрозуміти що відпочинок(похід) на них різноманітний, цікавий, пізнавальний, приємний і гарний. А також допомогти організувати сплав по нашому маршруту. Раджу прочитати висновки і рекомендації, а також скачати додаткові матеріали.

 
Висовки і рекомендації:

1. Добратися до Бучача можна використавши залізницю: Київ - Тернопіль, далі дизелем до Бучача з пересадкою у Гусятині. Але стиковки не зручні і на дорогу піде дагато зайвого часу. А можна мікроавтобусом з Тернопля. Нам у Великдень він(мікроавтобус) обійшовся в 300 грн.(на групу). Водій Андрій, тел.80672760478.

2.З Хотина виїхати виявилося не так і просто. Від фортеці вільних бусів на Чернівці не було. Ми ледви знайшли водія, який наз довіз до автовокзалу у Хотині. Там ми не влазили у рейсові автобуси, які ще й рідко ходять. Приватного перевізника теж не знайшли. Довелося домовлятися з водієм у автопарку, який за 200 грн. нас довіз до Чернівців. На добирання від Хотинської фортеці до Чернівців у нас пішло годин 7!

3. Оптимальним плавзасобом є байдарка Таймень-3. Бажано по дві людини з спакованими у рюкзак речами для зручності і оперативності обносів завалів.

4. Велике значення має сезон проведення походу. Прочитавши описи Стрипи у літній період ми отримали спотворене уявлення якою вона буде весною на травневі свята. Здавалося, що вона буде такою ж спокійною і мілкою, як і у літньому звіті. Насправді, це була глибока стрімка ріка із великою кількісттю завалів. За недооцінку Стрипи ми поплатилися 5 кілями, загубленим спорядженням, затопленою байдаркою(яку чудом вдалося врятувати з завалу) і розбитою головою учасника. Тому, якщо ви плануєте сплавлятися у велику воду будьте готові до складного маневрування. Групам з поганим досвідом не раджу йти в похід на травневі.

5. На Стрипі є кілька  дуже низьких мостів. На одному з них, капітан байдарки не зміг достатньо зігнутися і зачепив потилицеє місток. Результатом стало термінови добирання до найблищої лікарні з кровотечею і накладяння швів. Через кілька днів він(постраждалий) приєднався до нас.

6. Дністер - тиха, але швидка річка. При досить активній греблі швидкість руху 10 км./год. Це дає можливість проходячи значні відстані витрачати достатньо часу для огляду цікавих місць, про які йшлося вище.

7. Печера "Оптимістична" не доступна для вільного відвідування. Її вхід(48°43'47"N,  25°58'17"E) замкнений на ключ, який знаходиться у спелеоклуба "Циклоп". Відвідати печеру можна тільки попередньо домовившись з ними. Вам проведуть безкоштовну екскурсію, але при умові, що ви винесете кілька десятків відер глини, яка збирається при вході. Контакти: icq 439-302-502, Юля Ожигіна, спелеоклуб "Циклоп".


Кліп Стрипа-Дністер(відео,149 MB)
Після його перегляду у вас з'явиться бажання повторити наш маршрут.

Оптимальний маршрут з відмітками стапелів, обідів, визначних місць.
Його можна переглянути у програмі Google Earth, попередньо зберігши з розширенням .kmz

Опис склеєний з усіх опрацьованих звітів по Стрипі і Дністру , який по дням описує маршрут.

Посилання:
1) http://www.tkg.org.ua/travels/1strypa05av.htm - опис по Стрипі і Дністру, літо 2005
2) http://www.greblo.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=239&Itemid=70 - живоопис по Стрипі і трохи Дністру, літо 2004
3) http://www.tourclub.com.ua/info/articles/riky/zvit_strypa.htm - звіт по Стрипі, весна 2004
4) http://www.karpaty.net.ua/articles_19-20/splav_dnister_strypa.php - опис(короткий) по Стрипі і Дністру
5) http://www.day.kiev.ua/187074/ - стаття, яка описує Подністров'я
6) http://dnyster.in.ua/splaw_2005.php - щоденник по Дністру, літо 2005


Автор і керівник: Тимрієнко Іван
        tymrienko0ukr.net

 

 


Comments: